Koronaya Karşı Önerilen Dezenfektan Ne İşe Yarar?

Koronaya Karşı Önerilen Dezenfektan Ne İşe Yarar?

İçinde bulunduğumuz 2020’nin bitmek bilmeyen kötü sürprizlerinden biri olan korona, Çin ve Wuhan isimlerini ezberleten bir salgın oldu. Küresel boyuta gelen coronavirüs salgını, tüm dünyada 4 milyona yakın insana bulaştı ve bu insanlardan yaklaşık 270 bini maalesef yaşamını yitirdi. Her gün yüzbinlerce COVID-19 testi yapan sağlık uzmanları ise temizlik ve hijyen konusunda sık sık uyarılar yapıyor. Peki, koronadan nasıl korunabiliriz? 

Sabun Mu, Dezenfektan Mı?

Koronadan korunma yöntemleri arasında, listenin başında temizlik, sosyal mesafe ve maske kullanımı var. Temizliğin en kritik noktası ise eller. Gün içinde bilinçli ve bilinçsiz bir şekilde pek çok yüzeyle temas eden ellerimiz, coronavirüs için muhteşem bir yaşam alanı. Ortalama bir insanın ellerini her gün onlarca kez yüzüne götürmesi ise coronavirus tarafından bir araç olarak kullanılıyor ve solunum yollarına böyle giriş yapıyor. Cerrahi maske kullanımı ağız ve burun kısmını kapatsa da maske çıktığı anda savunmasız moda geçiş yapıyoruz. Bu nedenle ellerin sürekli temizlenmesi gerekiyor.

Elleri gün içinde sürekli yıkamak ve bu süreçte en az 20-30 saniye, sabun yardımıyla yıkamak gerekiyor. Bu her zaman mümkün olmadığı için ve ev dışındaki ortamlarda sabunla el yıkama imkânı olmadığı için, uzmanlar dezenfektanları öneriyor. Yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz dezenfektanlar, gün boyu ellerinizi koronadan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Peki, dezenfektan nedir?

Dezenfektan Nedir, Nasıl Kullanılır?

Corona virüsüne karşı dezenfektan kullanımı oldukça etkilidir. Dezenfektan; cansız ortamdaki bakteri hariç tüm mikroorganizmaları öldürmeye veya üremesini durdurmaya yarayan bir kimyasal maddedir. Korona için el dezenfekte işlemi oldukça basittir. Elinize birkaç damla dezenfektan damlatıp avuç içlerinizden parmak uçlarınıza kadar yayılmasını sağlamalısınız. Ayrıca korona için yüzey dezenfektanı ve hava dezenfektanı da kullanmanız, yaşam alanlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Dezenfektan Nereden Alınır?

Küresel boyuta ulaşıp hayatı durma noktasına getiren koronaya karşı tüm önlemleri almak ve kısa bir süre bazı alışkanlıkları ertelemek, sağlıklı günleri daha yakın tarihe çekmek için faydalı olacaktır. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz tüm dezenfektan çeşitler için Bac&Clark’ı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *